Kirjoittaja Aihe: Täällä itketään Capellon pelitavasta(ex-Capello ulos topic)  (Luettu 16829 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Garrincha

  • Viestejä: 24
Real Madridin historia ja perinteet velvoittavat tiettyjä asioita. Näitä asioita ovat kaunis, viihdyttävä, hyökkäävä ja unenomainen jalkapallo. Näitä asioita voivat tarjota vain maailman parhaat pelaajat. Real Madridilla näitä pelaajia ovat muun muassa Raul, Guti, Raul Bravo, Ivan Helguera, Iker Casillas, Michel Salgado sekä Sergio Ramos. 

Real Madridin kannattajille, madridistoille, kelpaa vain paras mahdollinen jalkapallo, ei ainoastaan tulos, vaan tuloksen on tultava tyylillä. Kuten myös HannuTourulle ja The Future=Robinholle sekä ronaldo_90:lle, sekä myös minulle itselleni.

Fabio Capello, tuo italialainen valmentajaguru, on saapunut jo toistamiseen Madridin ylpeyden peräsimeen johtamaan kuninkaallisia, vuosisadan jalkapalloseuran armeijaa, jota jumalainen maalintekijä Jumalan armosta Raúl González Blanco johtaa. Tulos on se, mikä nykyään merkitsee jalkapallossa. Realille kuitenkin jokainen tappio on liikaa, jokainen ottelu on voittettava. Jokaikinen. Erityisen häpeällisen tappiosta kuitenkin tekee häviö paikalliskilpailijalle, piskuiselle Getafelle, ei edes pikkuveljelle, vaan suorastaan lapsenlapselle, siis seuralle jolle ei koskaan, ikinä saisi hävitä. Ei edes pelata tasan. 

Näin kuitenkin tänään tapahtui ja tappio ei ollut kauden ensimmäinen El Realille eli Capellolle, joka on vastuussa seuran edustusjoukkueesta ja sen menestyksestä. Tuloksen ohella suurimmat kysymysmerkit liittyvät pelin laatuun. Edellisellä kaudella saimme seurata Zidanen huikaisevia esityksiä, Gutin kantapääsyöttöjä ja Cicinhon mahtavia laitanousuja.

Capello raiskaa jalkapalloa, kuten Benitez raiskaa Liverpoolissa. Tulokset eivät ole sen komeampia kuin Luxemburgollakaan, ja itse pelillinen anti on suorastaan rumaa, jotain sellaista, mitä Realin kannattajat Ultras Surista Vantaalle eivät ansaitse.

Don Fabion jo vanhanaikainen pelitapa, jossa kentää yritetään dominoida kahdella DMC:llä, ei toimi enää. Se saattoi toimia Italiassa, mutta Italia on jäänyt Espanjasta pelillisesti, taidollisesti ja yleiseltä tasoltaan huomattavasti jälkeen. Juventus ei olisi dominoinut La Ligassa, kuten he dominoivat kahtena edellisenä kautena Serie A:ssa. ESPANJASSA PELIN HENKI ON HYÖKÄÄVÄ, VIIHDYTTÄVÄ JA KATSOJAN TARPEITA PALVELEVA!

Capello ei ole pitkäaikainen ratkaisu Realille, ainoastaan väärän puheenjohtajan väärä valinta valmentajan pallille. Seurajohto on muutenkin toiminut häpeällisesti, muun muassa päästämällä Juradon Atleticoon, vetämällä pohjan irti Realin maineekkaalta juniorityltä. Kaikki juniorijoukkueet voitaisiin lopettaa saman tien, sillä jos Jurado ei mahdu edustusmiehistöön, kuka muu superjunnuista saattaisi mahtua? Edes espoolaisista?

Me, KORSOLAISET MADRISTAT EMME PYYDÄ, ME VAADIMME! CAPELLO ULOS! HÄNEN AVULLA EMME VOI VOITTAA MESTARUUUTTA, EMMEKÄ VIIHDYTTÄÄ VAATIVAA YLEISÖÄMME! VAADIMME MURSUA, ME VAADIMME ANTTI MUURISTA PERÄSIMEEN!
« Viimeksi muokattu: 08.03.2007, 15.30.19 kirjoittanut Garrincha »

Puskas

  • Viestejä: 1835
  • Oma teksti
Re: Toverit, Capello ulos!
« Vastaus #1 : 15.10.2006, 12.25.38 »
Erityisen häpeällisen tappiosta kuitenkin tekee häviö paikalliskilpailijalle, piskuiselle Getafelle, ei edes pikkuveljelle, vaan suorastaan lapsenlapselle, siis seuralle jolle ei koskaan, ikinä saisi hävitä. Ei edes pelata tasan. 

Siinäpä se onkin, että Espanjassa ei ole pääsarjassa niitä pisteautomaatteja. Jokaista vastaan voitto on otettava  pelaamalla hyvin ja eilen kyllä Getafe sen voiton täysin ansaitsi. Olivat kaikessa parempia.

Don Fabion jo vanhanaikainen pelitapa, jossa kentää yritetään dominoida kahdella DMC:llä, ei toimi enää. Se saattoi toimia Italiassa, mutta Italia on jäänyt Espanjasta pelillisesti, taidollisesti ja yleiseltä tasoltaan huomattavasti jälkeen. Juventus ei olisi dominoinut La Ligassa, kuten he dominoivat kahtena edellisenä kautena Serie A:ssa. ESPANJASSA PELIN HENKI ON HYÖKÄÄVÄ, VIIHDYTTÄVÄ JA KATSOJAN TARPEITA PALVELEVA!

Tässä osut naulan kantaan. Eilen Getafe pelasi taktisesti viisaasti, kun se pakotti Emersonin ja Diarran toimimaan pelinrakentajina ensimmäisellä puoliajalla. Jokainen tietää, että näin ei Real Madrid La Ligassa maaleja saa aikaiseksi. Lisäksi Capello haukkui Barcan pelitavan vanhanaikaiseksi, mutta onko sillä väliä kuinka vanhanaikainen se taktiikka on, jos sillä tulee menestystä ja katsojat sitä rakastavat? Real Madridin perinteet todellakin ovat myös tuossa "vanhanaikaisessa" pelitavassa, joka saa katsojat viihtymään, kun joukkue todellakin haluaa pelata jalkapalloa ja kyllä sen pelaajistakin sen iloisuuden aistii, kun saavat pelata sillä tavalla jalkapalloa kuin sitä haluaisivat tehdä. Kuka tahansa pystyy laittamaan puolustusta sumppuun yrittämään vastaiskuja, mutta kuka pystyy pelaamaan sellaista taitojalkapalloa kuin Real Madrid esitti Del Bosquen aikana ja silloinhan niitä pyttyjä tuli palkintokaappiin joka kausi.

florentinoperze

  • Viestejä: 1040
Re: Toverit, Capello ulos!
« Vastaus #2 : 15.10.2006, 14.39.19 »
 Del Bosquen aikana tottakai pelattiin kaunista ja tehokasta jalkapalloa, mutta eipä sovi unohtaa että silloin joukkueessamme oli ehkä kaikkien aikojen paras jalkapalloilija ja täydessä kunnossaan vielä. Se kuinka peli pyöri Zidanen ja Figon sitä pyörittäessä on jotain mitä on vaikea korvata ikinä. Tyhjät lupaukset Kakasta ja muista pelinrakentajista alkavat nyt toden teolla kaivertaa reikää sydämmeeni. Joka kerta kun peli on eilisenlaista tekee mieli katella vanhoja pelejä nauhalta.
Iker "San Iker, El Fantasma de Zamora, El Gato, Ikerman" Casillas

Juanito

  • Viestejä: 738
  • JUANITO!
Re: Toverit, Capello ulos!
« Vastaus #3 : 15.10.2006, 16.35.45 »
Kaikista vittumaisinta tässä on viellä se että meillä on joukkueessa pelaajia jotka oikein käytettyinä pystyisivät pelaaman todella hienoa ja myös tehokasta peliä.  :(
Räpmies

Finale

  • Viestejä: 1947
Re: Toverit, Capello ulos!
« Vastaus #4 : 15.10.2006, 19.10.04 »
Vaikka Calderon ja Mijatovic molemmat isoon ääneen ovat lässyttäneet, että urheilulliseen puoleen ei puututa vaan kaikki päätösvalta on don Fabiolla, niin nyt pitäisi urheilutoimenjohtajan ottaa homma haltuun ja kertoa Capellolle, että kahden vuoden päästä sinä et täällä enään ole mutta Robinhon pitäisi parin vuoden päästä olla se joka tätä seuraa johtaa kohti kaikkia maailman titteleitä.

Tällä tahdilla tuhotaan kokoajan Robinhon potentiaalia pieni pala kerrallaan.

Mágico Madrid

  • Viestejä: 7191
  • La Saeta Rubia 1926–2014
    • Los Blancos
Re: Toverit, Capello ulos!
« Vastaus #5 : 15.10.2006, 19.20.49 »
Tällä tahdilla tuhotaan kokoajan Robinhon potentiaalia pieni pala kerrallaan.

juuri näin.. vielä kerran sanon, ei nuori pelaaja kehity penkillä.

On aika lähellä, että se kuuluisa kriisi syttyy.. vain voitto Bukarestissa voi estää sen..
" La Saeta Rubia es el Real Madrid"¡HalaMadrid!

HannuTouru

  • Viestejä: 2160
Re: Toverit, Capello ulos!
« Vastaus #6 : 15.10.2006, 21.53.05 »
Tuli muuten mieleen, että kauden alussa Capello kertoi tarvitsevansa 50 päivää, jotta saa pelin kulkemaan. No, eilen tuli täyteen tuo 50 päivää.  ::) :peukku_ylos:
"Ganar queremos todos, pero sólo los mediocres no aspiran a la belleza."

Alpo

  • Ylläpitäjä
  • *
  • Viestejä: 7779
Re: Toverit, Capello ulos!
« Vastaus #7 : 16.10.2006, 11.08.55 »
Ongelma ei mun mielestä ole TÄYSIN Capello, vaan se ettei meillä ole kuin YKSI puhdas pelinrakentaja(Guti). Ennen ollu Zidanet, Figot, Solarit ja McManaham(en tiedä kirjoitinko oikein) siis Gutin lisäks.  Toivon vaan että ne puheet missä AC Milan ois ostamassa Ronaldinhoa ei olis täysin tuulesta temmattuja. Silloin meille aukeisi mahdollisuus hankkia Kakaa.
« Viimeksi muokattu: 16.10.2006, 11.10.53 kirjoittanut Alpo »
I left years ago but I never left. I'm also leaving today, but I'm actually staying.    -Joselu-

Alpo

  • Ylläpitäjä
  • *
  • Viestejä: 7779
Re: Toverit, Capello ulos!
« Vastaus #8 : 16.10.2006, 11.13.35 »
Itse olisin kyllä Calderonina pikku hiljaa soittelemassa Del Bosquelle tai sille Calderonin suosikki-Schustlerille(ei varmaan menny oikein).
I left years ago but I never left. I'm also leaving today, but I'm actually staying.    -Joselu-

Puskas

  • Viestejä: 1835
  • Oma teksti
Re: Toverit, Capello ulos!
« Vastaus #9 : 16.10.2006, 15.52.24 »
Oma mielipiteeni tuohon Capellon tilanteeseen on, että jos ei kahdesta seuraavasta pelistä (Steua ja Barca) tule tulosta, niin seurajohdon täytyy istua miettimään, että kuinka kauan vielä Capello saa jatkaa touhuamista ilman, että pelaamisen taso radikaalisti joukkueella nousee.

Ramos

  • Viestejä: 33
Re: Toverit, Capello ulos!
« Vastaus #10 : 16.10.2006, 23.00.35 »
Antaa Capellon jatkaa sopimuksensa loppuun. Tulosta tulee ennemmin tai myöhemmin. Miehen kyvyt hyvin tuntien veikkaisin, että ennemmin.

E-spel

  • Viestejä: 2699
  • Pää Lontoossa, lompakko Manchesterissa
Re: Toverit, Capello ulos!
« Vastaus #11 : 17.10.2006, 13.23.59 »
Nyt AS mainostaa Capellon halunneen erota sunnuntaina. Mijatovic on kuitenkin kieltänyt moiset puheet. Saas nähdä kuka valkoisia valmentaa viikon päästä.  ::)
\\\"Atacan dos y defienden nueve.\\\" - Don Fabio

Finale

  • Viestejä: 1947
Re: Toverit, Capello ulos!
« Vastaus #12 : 17.10.2006, 14.35.35 »
Nyt AS mainostaa Capellon halunneen erota sunnuntaina. Mijatovic on kuitenkin kieltänyt moiset puheet. Saas nähdä kuka valkoisia valmentaa viikon päästä.  ::)

Noniin saatiinhan ne erohuhut espanjalaislehdistöönkin. Yksinkertaisesti tämä tarkoittaa sitä, että ensi sunnuntai ratkaisee kaiken tänäkin vuonna >:(.

Mágico Madrid

  • Viestejä: 7191
  • La Saeta Rubia 1926–2014
    • Los Blancos
Re: Toverit, Capello ulos!
« Vastaus #13 : 17.10.2006, 15.40.03 »
Nyt AS mainostaa Capellon halunneen erota sunnuntaina. Mijatovic on kuitenkin kieltänyt moiset puheet. Saas nähdä kuka valkoisia valmentaa viikon päästä.  ::)
olisi kyllä todella tyhmää potkia Capello jo tässä vaiheessa pois.. Kuka valmentaja olisi halukas tulemaan Capellon tilalle? Laudrup, del Bosque, Svennis?? Sitä paitsi nykyinen joukkue on rakennettu täysin "capellomaiseksi".. Kattellaan nyt, jos Barca pelistä tulee rumat lukemat nassuun, voidaan alkaa laskemaan lähtölaskentaa..
" La Saeta Rubia es el Real Madrid"¡HalaMadrid!

tuanínho_512

  • Viestejä: 55
  • ARRRRR
Re: Toverit, Capello ulos!
« Vastaus #14 : 19.10.2006, 22.34.08 »
öö DMC häähh?? ;D

sitä paitsi. onko Capello edes nii huonoo työtä tehny? (en oikeasti tiedä) no okei 5 pistettä barcaa perässä, mutta kun kattoo muiden kuin Lyon- ja Getafe -otteluiden tuloksia ni kaipa iha hyvää työtä on se mies mun mielestäni tehny..  :-\

3 voittoa, 1 tappio, 1 tasapeli omas liigas.
2 voittoa, 1 tappio mestareiden liigas.
en tiedä miks teidän mielest se ny nii paskaa hommaa on tehny et ollaa jo potkasemas ulos ???

viimekski ku katoin ni se joukkue, jolla oli enemmän maaleja, voitti. en tiiä onks sit säännöt muuttunu ::) :P
« Viimeksi muokattu: 20.10.2006, 00.18.09 kirjoittanut tuanínho_512 »
Real Madrid - Simply the Best

Morienttes

  • Viestejä: 215
Re: Toverit, Capello ulos!
« Vastaus #15 : 20.10.2006, 11.08.22 »
Annetaan nyt vaan Capellolle ja etenki joukkueelle työrauha!! Ei ne pelit nyt niin kuraan oo ollu ja tappioitakaan ei oo ku muutama.

Jos mietitään vuosia Del Bosquen jälkeen... Valmentajia on tullu ja menny ovista, ikkunoista ja savupiipuista 2003 Queiroz, 2004 Camacho, 2004 Remon, 2004 Luxemburgo, 2005 Lopez Caro ja nyt 2006 Capello. Seurajohto mielestäni osoittaa vain viisautta ku antaa tukensa ja työrauhan Capellolle. Ei se mestaruuksien ja voittojen kannalta paras lähtökohta ole, että joka käänteessä vaihetaan koutsia. Esimerkiks Del Bosquen annettiin tehdä vuosia rauhassa töitä ja tulosta tuli. Tietenki silloinen seurajohto olisi voinut jatkaa Del Bosquen sopimusta, siitä voidaan aina ja ikuisesti jossitella. Ja Capellon seuraajat... Svennis, ei kiitos! Mclaren(ku kohta saa fudut englannin maajoukkueesta), ei kiitos!

di Stefano

  • Viestejä: 73
Re: Toverit, Capello ulos!
« Vastaus #16 : 23.10.2006, 00.26.21 »
Tuli muuten mieleen, että kauden alussa Capello kertoi tarvitsevansa 50 päivää, jotta saa pelin kulkemaan. No, eilen tuli täyteen tuo 50 päivää.  ::) :peukku_ylos:

Aika hyvin piti kutinsa tuo Fabion arvelu.  Joukkueella nyt kaksi vahvaa ottelua takana ja eteenpäin mennään.  Viimeksi Capellon aikakaudella joukkue taisi hävitä kolme peliä koko sarjassa ja lopulta luonnollisesti juhlittiin mestaruutta cibelesillä.

E-spel

  • Viestejä: 2699
  • Pää Lontoossa, lompakko Manchesterissa
Re: Toverit, Capello ulos!
« Vastaus #17 : 23.10.2006, 18.51.32 »
Jeesjees, suunta on ylöspäin ja ihan hyvältä näyttää. Yksi ongelma kuitenkin paistaa valkoisten pelissä: puolustaessa joudutaan edelleen rikkomaan paljon. En tiedä panitteko muut tätä merkille, Barca ei osannut vapareitaan hyödyntää, mutta esim. juuri Lyon on sellainen joukkue, joka osaa. Olen varma siitä, että Capello on huomannut tämän ja ryhtyy toimiin rikkeiden vähentämiseksi.
\\\"Atacan dos y defienden nueve.\\\" - Don Fabio

Finale

  • Viestejä: 1947
Re: Toverit, Capello ulos!
« Vastaus #18 : 23.10.2006, 22.53.32 »
Jeesjees, suunta on ylöspäin ja ihan hyvältä näyttää. Yksi ongelma kuitenkin paistaa valkoisten pelissä: puolustaessa joudutaan edelleen rikkomaan paljon. En tiedä panitteko muut tätä merkille, Barca ei osannut vapareitaan hyödyntää, mutta esim. juuri Lyon on sellainen joukkue, joka osaa. Olen varma siitä, että Capello on huomannut tämän ja ryhtyy toimiin rikkeiden vähentämiseksi.

Sama on pistänyt silmään. Sanoisin, että eilen rikkominen oli jopa perusteltua ja suunnitellun järkevää. Barcelona lähti peliin kuitenkin niin luovalla keskikentällä ilman omaa ankkuria (Edmilson, Marques), että Emersonin repimis/raastamis työllä saatiin hyvää painetta vastustajalle.

Tosin vähän "pienemmissä peleissä" ei tuolla pivote kaksikolla pitäisi olla pakotettuja noin suuriin määriin rikkeitä.

Ja kuten mainitsit Lyonin niin 21.11 tarvitsee taas muistaa, että jos rikot omalla kenttäpuoliskolla niin siellä toisella puolella on se eräs kaveri jonka lempinimi on "Monsieur 50-50" :P.

Garrincha

  • Viestejä: 24
Re: Toverit, Capello ulos!
« Vastaus #19 : 10.12.2006, 12.58.52 »
El Realin esitykset eivät ole olleet pienistä toivonkipinöistä huolimatta odotettuja. Miksei Capelloa kyseenalaisteta? Uskotteko tosiaankin, että nykyisen kaltaisella pelillä mennään mestaruuteen? Itse voin vaikka kirjoittaa homo-novellin itsestäni tänne sivustolle, jos Los Blancos juhlii mestaruutta kauden päätyttyä. Koska sitä ei tule tapahtumaan. Tuloksellisesti peli on parantunut viime kauteen nähden ainoastaan nimellisesti.

1.

Joukkuetta on vahvistetty todella rajusti. Emerson, Diarra, Heppa, Reyes ja Cannavaro  on hankittu. Näistä hankinnoista huolimatta peli ei ole parantunut.

2.

Ja jos hävitään, niin eikö sitä voisi tehdä tyylillä ja edes hyvällä pelillä? Kuka jaksaa katsella tälläistä paskaa koko kauden? Pakko tunnustaa: Real Madridin peli ei ole ollut viihdyttävää koko kauden aikana todella lieviä yksittäisiä poikkeuksia huolimatta. Porukka näyttää uskovan Capellon tuovan tuloksia, samalla tavalla, kuin aikoinaan FF:llä uskottiin vapahtaja Nebulan tuloon. Nebula tosin tuli, mutta liian myöhään. Porukka oli jo ehtinyt siirtyä kakkoselle.