
Jose is back!
Mourinho palaa Bernabeulle Real-valmentajana sitten kesän 2013 jälkeen. Paljon on vettä virrannut Manzanaresissa tuon jälkeen ja Bernabeun palkintokaappi on saanut kilokaupalla rautaa tuota edeltävän 13 vuoden aikana. Millaisen vastaanoton Jose sitten saa, se jää nähtäväksi. Klo 22.00 potkaistaan homma tänään käyntiin, vastassa baskiseura Real Sociedad.
Madrid avasi sarjakauden lauantaina Kataloniassa ja nappasi Espin viime hetken osumalla arvokkaan 1-2 avausvoiton. Peli ei nyt yllättäen mitään glooriaa ollut, mutta aikaahan tässä joudutaan jälleen antamaan. Vastuksena Sociedad tulee olemaan todennäköisesti erilaisempi. Kauden kotidebyytin soisi myös antavan extravirtaa pelaajistolle kuin yleisöllekin.
Sociedad avasi kauden 1-0 tappiolla Betisin vieraana, mutta odotettavissa lienee, että Sossu on kauden päätteeksi sijoilla 4-8. Suuria muutoksia ei rosteriin tullut etenkään ns. ihanneavauksen suhteen, joten odotettavissa on, että baskit tulevat isompiaan kiusaamaan myös tällä kaudella, mutta epätasaisuus vaivaa, joka näkyy myös sarjasijoituksessa.
Loukkaantumisia riittää edelleen, sillä samat kaverit ovat klesana kuin viikonloppunakin, eli Asencio, Mendy, Militao, Tchouameni, Thiago, Endrick ja Rodrygo. Pientä kierrätystä voisi ehkä kuvitella tulevan joko tänään tai sitten sunnuntaina, mutta tuskin ihan koko nippua lähdetään kuitenkin kierrättämään. Vastus on tänään kuitenkin huomattavasti kovempi mitä se tulee olemaan sunnuntaina Malagaa vastaan, joten voisi ajatella, että Mourinhon papereissa "parhaat pelaa" tänään.
Mahdollinen avaus:
-------------- Courtois ---------
Trent -- Konate -- Huijsen -- Cucurella
------ Bernardo -- Valverde -----
Diomande --- Bellingham --- Vini jr.
------------- Mbappe --------
Trent tullee avaukseen tänään, kenties myös Cucurella, vaikkakin Carreras oli avauspelissä hyvä. Sama topparikaksikko saattanee jatkaa. Valverden avauspaikka lienee selviö, mutta esim Arda voi tulla Bernardon tillalle. Saako Diomande tänään debyyttinsä avauksesta vai onko rosteri sama yläosaston osalta kuin lauantaina? Vini, Jude ja Mbappe lienevät ns varmoja avaajia ja näistä ensimmäistä lukuunottamatta sinne myös kuuluvat. Jude oli lauantaina Realin paras, joten mitään syytä hänen kohdalla ei ole kierrätykselle. Vaihtoehtoja kuitenkin piisaa, joten jos aikoinaan Carlon kohdalla näitä avauskokoonpanoveikkailuja oli helppo tehdä, niin nyt on eri ääni kellossa.

Espi osui heti debyytissään ja tänään toivottavasti saadaan nuorukaiselle lisää peliaikaa!
