Olipas ne melkoiset kekkerit Madridin illassa; päällimäisenä tietysti Zidanen tunteikkaat jäähyväiset, mutta Real Madridin pirteä peliesitys ja viimeisten minuuttien piinaava jännitys (Riquelmen kaksi laukausta...) olivat myös pääosassa koko huikeassa spektaakkelissa, joka onneksi ei loppunut madridilaisittain latteasti.
... niin, paskainen loppuhan siinä meinasi totisesti tulla, kun Forlán iski pilkulta toisen maalinsa ja vei Villarrealin 3-2-johtoon. Sergio Ramosin käsivirhe oli selkeä, tahallinen eli ei, mutta tuollaisessa tilanteessa sitä varmasti pistää vaistomaisestikin käsiään mahan eteen; tuomarilta joka tapauksessa oikea päätös, vaikka subjektiivisesti katsottuna olikin päällä armoton vitutus.
Real Madridin parhaimmistoa olivat ehdottomasti kaksi upeaa maalia iskenyt Júlio Baptista, hyvin ja tehokkaasti rynninyt Robinho ja loisteliaita puolenvaihtoja ja keskityksiä tarjoillut David Beckham. Ja onhan sitä kunniaa myönnettävä myös pääosannäyttelijälle, sillä Hän teki sen, mitä kaikki odottivat: maalin viimeisessä ottelussaan; ei sitä miestä voi olla rakastamatta, on Hän vain niin suuri ja suuri ja suuri ja helvetin hieno ja niin ihmeen hieno pelaaja.
Ultras Surillakin oli melkoiset kesän avajaiset, jengi valmiina säntäämään Madridin lämpöisille biitseille...

tähän on mahtavaa päättää kausi, vaikka onhan edessä vielä Sevillan-reissu ja viimeinen taistelu kakkossijasta...
GRACIAS ZIDANEMERCI ZIZOU