Sinun todellakin kannattaisi seurata näitä otteluita niin ehkä rupeaisit jotakin ymmärtämäänkin. Gago ei ole vielä antanut näyttöjä, joiden takia häntä voisi pitää Real Madridin parhaana keskikenttämiehenä. Lupaava on, mutta näytöt eivät vielä mitenkään loistavia ole. Gutin puuttuminen näkyi jälleen kerran eilen, kun Real Madridin pelinrakentelu oli varsin ennalta arvattavaa ja luovuus puuttui täysin.
Edelleenkin jatkat Raulin haukkimista viidestä maalista, joka kuitenkin on enemmän kuin Robinholla ja lisäksi nyt kun Raul on pari viimeistä ottelua saanut omalla paikallaan pelata niin tuloksena on ollut kaksi maalia. Raul ei ehkä ole mediaseksikäs tummahipiäinen kallishintainen brassi, mutta tekee kyllä omat hommansa ja Robinho puolestaan oli taas eilen täysi turisti. Jos sinun mielestäsi maalit eivät joukkuetta hyödytä, niin turha sinun kanssasi on edes keskustella.
Kovasti kuvittelet jatkuvasti, että Real Madridin kokoonpano täytyisi rakentaa sen varaan missä Robinho pelaa parhaiten, vaikka kyseiselle paikalle on paljon pätevämpiäkin pelaajia. Robinho pelaa laidalla sen takia, että se on se paikka, jolla hänen kuuluisi saada jotakin aikaiseksi. Muualle ei tässä joukkueessa taidot riitä avauskokoonpanopaikkaa ajatellen.
En ole missään vaiheessa väittänyt, että Real Madrid puhtaan pelinrakentajan tarvitsee, mutta kyllä sitä luovuutta ja pelinrakennustaitoa täytyy olla siellä kentällä ja se kävi taas eilen hyvin selväksi.
Taas käytit termiä "puhdas pelinrakentaja". Voitko, ihan oikeasti ja ihan kiltisti pyydettynä, selittää minulle mitä tuo tarkoittaa, jotta keskustelu ei menisi liian vaikeaksi? On vaikeaa keskustella kun toinen käyttää termejä mitä ei ymmärrä.
----
Mutta jatketaan: Robinho on kaiken aikaa osoittanut olevansa parempi kuin Raul. Tai parempi on huono sana, mutta erilainen. Raul on nykyisessä alavireessään väärä pelaaja toiseksi hyökkääjäksi, jos toisena pelaa Ruud. Liian kyvytön kaksikko. Raul lisäksi pelaa jatkuvasti alle tasonsa, joten on väärin häntä itseäänkin kohtaan pitää häntä kentällä. Ja on paskapuhetta väittää että Robinho ei olisi hyvä tekemään maaleja, sillä hän on erittäin hyvä siinä. Raul ja Ruud toki parempia, onhan heidän ainoa vahvuutensa viimeistelyssä, mutta hyökkääjiltä monesti vaaditaan jotain muutakin kun maalintekoa, kuten kaikilta pelaajilta.
Ja ei, edelleenkään minä en Robinhon ympärille joukkuetta rakenna. Ei hän tosiaankaan ole sitä tasoa tai sen tyylinen, että siinä olisi mielestäni mitään järkeä. Jos Real Madrid olisi alemman keskikastin seura ja pyrkimässä kärkikahinoihin, niin totta helkutissa Robinhon nopeuden ympärille voisin rakentaa peliä, mutta ei, en tosiaan halua että Madrid pelinsä rakentaa Robinhon ympärille. Robinho on niin monipuolinen pelaaja, että siinä ei olisi mitään järkeä. Eikä hän ole riittävän hyväkään, sillä pitää olla saakutin hyvä pelaaja, että huippujoukkueessa saa tuollaisen kunnian itselleen. Nyt ei tule yhtään huippujoukkuetta mieleen, missä näin olisi tehty.
Mutta ei, en halua Madridia rakennettavaksi Robinhon ympärille. Taas laitat sanoja suuhuni, vaikka tämän olen kiistänyt monesti jo.
Olen vain, kuten todettua, tahtonut parhaat pelaamaan parhaille paikoille. Parhaiden vahvuuksien mukaan, toki huonompien heikkoudet huomioonottaen. Silloin Robinho kuuluu toiseksi hyökkääjäksi. Vai missä on ne lukuisat paremmat, joita sanot joukkueesta löytyvän, jos unohdetaan ihq-Raul?
Ja tosiaan, en haluaisi muuten ylikorostaa Robinhon roolia, mutta nykyisessä pelaajien peluutuksessa siinä on eniten vikaa - Robinho on ollut joko penkillä tai laitakeskikenttänä, vaikka hänen kuuluisi olla toinen hyökkääjistä.
----
Pelinrakentelusta vielä: kai tajuat, että pallollisilla pelaajilla on aika helkutin minimaalinen rooli tuossa pelinrakentelussa? Tunnut koko ajan ylikorostavan pallollisten tekemisiä, etenkin Gutin loistosyöttöjä. Ne ovat niin minimissään pelinrakentelussa, etten oikein tajua miksi ylikorostat niitä koko ajan. Ylipäätään ihan turhaan ylikorostetaan joidenkin yksittäisten pelaajien roolia pelinrakentelussa, ellei kyseessä ole joukkueen keskitasoon verrattuna huippupelaaja. Guti ei sitä ole Real Madridissa, ei tosiaankaan.
Eikä eilisessä pelissä koko aikaa peli toiminut, mutta varsin usein peli oli todella hyvää. Peliä pystyy pelata viihdyttävästi, vaikka keskustassa olisikin Emerson-Diarra tyylinen parivaljakko. Ihan oikeasti pystyy, sillä keskikentän keskustalla voi olla minimaalinen rooli, jos niin haluaa tehdä. Jos sitä roolia haluu korostaa, tarvitaan parmepia pelaajia kuin Guti.