Kun noin teräviä mielipiteitä Gutin suhteen jälleen levitellään, että pelin kaudessa pystyy pelaamaan omalla tasollaan ja samaan aikaan hehkutellaan Gagon taidoilla niin nyt sitten perusteluita pöytään kiitos.
Eikö viime kevätkausi riitä perusteeksi? Guti pelasi pääasiassa paskasti, kun taas Gagon palloton liike piristi joukkueen ja siten käänsi koko kauden kulun. Ei Gutin harjoituspeleissä sinällään ole mitään uutta, on hän ennenkin niissä ollut hyvä, mutta pitkässä kaudessa hyytyy täysin. Vaihtomiehenä toimii loistavasti.
Pöytälaatikkopsykologina olen jo vuosia epäillyt sitä samaa, mitä täällä on monesti toivottu, eli että Gutista saisi jatkuvasti hyviä tehoja irti, jos häneen oikeasti luotettaisiin - mutta onko Real Madridin tasoisella joukkueella varaa ottaa sellaista riskiä, koska jos Gutista ei olekaan siihen mitä odotetaan, Real Madrid on todella suuressa hädässä. Ja lisäksi sen yhden kauden aikana, kun Gutille annettaisiin kaikki luotto, hänen pitäisi ihmisenä kasvaa niin paljon, että jatkossa Madrid voisi hankkia Gutille kilpailijoita/varamiehiä, koska syvyyttä pitää löytyä.
En oikein tiedä, onko tuo riski kokeilemisen arvoinen, koska suuri todennäköisyys on Gutin floppaamisessa. Tämä, mitä nyt yritetään, on helvetin fiksua: on hankittu Sneijder ja Gago, jotka pystyvät yhdessä hoitamaan pelinrakennuksen, mutta eivät välttämättä pelaa Gutin kanssa samalla pelipaikalla - näin voidaan luottaa Gutiin, mutta varasuunnitelma löytyy yhä.
Gago on loistava pelaaja mutta vasta tekemässä tuloaan. Onhan se hienoa katsoa Gagon pallotonta liikettä kun on aina pelattavissa, eikä Gagon syöttö taidossakaan mitään vikaa ole. Mutta fakta on, että ei Gagon tekemisistä ole toistaiseksi ollut tippaakaan hyötyä meidän hyökkääjille. Gagon vahvuudet ovat hyökkäysten käynnistämisessä, ei maalipaikkojen luomisessa. Vai missä te olette nähneet Gagon rakentavan maalipaikkoja joukkueelle kuten Guti? Vai jauhetaanko taas sitä paskaa, että ei siinä keskikentän keskellä tarvitse olla pelinrakentajaa kun voidaan tulla laitojen kautta. Tottakai voidaan jos meidän laiturit siihen vaadittavan harppauksen yhtäkkiä ottavat mutta Guti yhdistettynä Robinhon ja Robbenin kaltaisiin laitureihin on tappava yhdistelmä.
Gago-Diarra on itselleni yhtä passiivinen doble pivote kuin Capellon aikana. Diarra-Guti ja Gago-Guti parit ovat sitten rikkova/rakentava pareja.
Tosin keskikentän materiaali sopisi 4-3-3 taktiikkaan jolloin Diarra-Gago-Guti-Sneijder nelikosta saataisiin aina kolme kentälle.
Jos tässä minuun viitattiin, niin: Ei kai kukaan ole koskaan väittänytkään, että Gago loisi hyökkääjille paikkoja? En ainakaan minä. Gago rytmittää peliä - asia mitä Guti ei osaa -, on aina pelattavana ja käynnistää hyökkäyksiä. Rauhoittaa pallovarmuudellaan ja syöttötaidollaan keskikentän pohjaa. Ihan yhtälailla pelinrakennusta se on, mitä Gago tekee, vaikka hän ei maalipaikkoja luokaan. Ja jos tahdotaan pelata hyvää pallollista peliä, joukkue kaipaa pelinrakentaja-tyylistä pelaajaa myös keskikentän pohjalle.
Jatkuvasti minä olen peräänkuuluttanut Gagon ja Diarran yläpuolelle jotain keskikenttää/laitalinkkiä, joka pystyy täyttämään sen tyhjän tilan, mikä jää siihen ylemmän keskikentän paikalle. Jonkun, joka pystyy itse maalintekoon ja rakentamaan niitä paikkoja muille. Robinho voi toimia sellaisena, mutta yksin hän ei pysty; Gutin taso ei ole koskaan aikaisemmin riittänyt kuin muutamaan otteluun per kausi. Nyt joukkueesta löytyy Sneijder ja Drenthe, joten ongelmiin on vastattu.
Ja kyllä Diarra-Gago kaksikko pystyy pelaamaan aktiivisemmin kuin viime kaudella. Koko joukkue pystyy. On väärin väittää, että nimet merkitsee enemmän kuin pelaajien roolitukset ja joukkueen pelityyli. Etenkin Gago pystyy ja kaipaa aktiivisempaa pelityyliä.
Nykymiehitykselle tosiaan sopisi parhaiten jonkinlainen kolmen keskikentän väännös, jossa Diarra itseoikeutetusti ottaa kolmion alimman kärjen, ja kahdesta ylemmästä paikasta kamppailee Gago, Guti ja Sneijder. Tuonhan voi vääntää myös 4-1-3-2 muotoon, jossa keskellä pelaa Gago, Guti tai Sneijder, toisena laitana pelaa joku laituri ja toisena laitana Guti tai Sneijder - eikös tälläisellä ryhmityksellä ole harjoituspeleissä mentykin?