Kirjoittaja Aihe: Huhuja pelaajasiirroista 2026  (Luettu 3452 kertaa)

Ultras Sur ja 3 Vierasta katselee tätä aihetta.

Ultras Sur

  • Viestejä: 753
Vs: Huhuja pelaajasiirroista 2026
« Vastaus #60 : 30.03.2026, 23.23.17 »
Pahasti näyttää siltä, että Schlotterbeck on tekemässä jatkon Dortmundin kanssa.
Juanito: If I wasn’t a player, i’d be an Ultra Sur!

G.Lavanche

  • Viestejä: 142
Vs: Huhuja pelaajasiirroista 2026
« Vastaus #61 : 31.03.2026, 10.22.14 »
Chema on vielä liian pehmeä Madridin tasolle - 20% mahdollisuuskin paluuseen tuntuu liioittelua.
Jacobon osto-optio avautuu vasta kesällä 2027. Hän on myös vielä vähän pehmeä, mutta arvioisin 60% paluumahdollisuutta. 2.5m myyntihinta viittaa siihen, että haluttiin saada osto-optio mahdollisimman alhaiseksi ja hän on vain kasvamassa Comossa Pazin tavoin. Vertailukohtana voidaan käyttää Rafa Marinia joka maksoi Napolille 12m ja osto-option arvo taisi olla 24m - hän ei mennyt kasvamaan vaan optio vain jos jotain suurta hänestä kasvaisi.

Militaoa on huhuiltu Saudeihin. Jos näin kävisi niin joku tuotaisiin tilalle. Tässä hahmotelma toppareiden kokoonpanoista läjivuosille.

2025: Alaba, Militao, Rudiger, Huijsen; Asencio
2026: Rudiger, Huijsen, Asencio; Konate/Schlotterbeck
2027: Huijsen, Asencio, Konate; Schlotterbeck/Jacobo
Eikö Jacobolla ollut kolme optiota 2026-28, kuten Pazillakin oli (25,26 ja 27)? Vai muistanko nyt väärin. Lisäksi siis jos Liverpool tai muu nyt vaikka heittää 40 miljoonan tarjouksen, jonka sekä seura että pelaaja hyväksyisi, on Realilla mahdollisuus tuo vastata tuohon 20 miljoonalla. Hyvä tapa kyllä tehdä bisnestä, kun pakottaa ostajatkin maksamaan sen verran yli markkina-arvon, ettei Real käytä optiotaan.

Militaon lähdölle sinänsä peukaloa. Vaikka taitotaso formin huipulla riittää helposti maailman top-10 toppareihin, niin se ettei ole mitään luottoa kaverin pelaamiseen ensi kaudellakaan. Mikään tietysti ei sano, etteikö tilalle tullut hankinta vetäisi polveaan klesaksi heti astuttuaan Bernabeun nurmelle, mutta Militaon kohdalla tuo kortti alkaa olla aika katsottu. Oliko niin, että kolmeen kauteen 3000 minuttia pelaamista, kun Huijsen on melkein jo tällä kaudella pelannut saman ja istunut hänkin vempassa ihan kiitettävän määrän.

Saudeista varmaan saisi ihan ok korvauksenkin sekä pelaaja, että seura.

Enzon lisäksi myös Rodri huhut ovat taas kuumenneet. Enzo oli haastiksessa ilmoittanut, että haluaisi joskus asua Madridissa ja tykkää puhua espanjaa englannin sijasta. Niin hyvä pelaaja kun Rodri parhaimmillaan onkin, niin paha polvivamma hänelläkin takana ja ikää aika reippaasti mittarissa. Olisi taas profiililtaan juuri oikea pelaaja, mutta muut mittarit eivät oikein itselle napsu paikoilleen. Tietysti olisi kiva kiusa patjanpurijoille, jotka ovat viime vuosina keskittyneet lähinnä Realin kiusaamiseen. Jostain myös alkanut puskea huhua Perezin pakkomielteestä saada Pedri hankittua Barcasta. Olettaen, että Pedri tätä haluaisi niin saisi latoa talousvaikeuksissa olevalle jengillekin aika monta rekallista kahisevaa, että luopuisivat 2030 asti sopparia jäljellä olevasta talismaanistaan pahimmalle kilpailijalleen. Syön hatullisen paskaa, jos tämä tapahtuu lähitulevaisuudessa.

Toppariosastolla tosiaan Schlotterbeck on solmimassa jatkon 31 vuoteen saakka, mutta sisältäisi jonkun option 2027 kesällä ja Real olisi täten ulkona tästäkin junasta, koska tarve on akuutti. Konate huhu alkanut majutauolla siis uudestaan.

Ultras Sur

  • Viestejä: 753
Vs: Huhuja pelaajasiirroista 2026
« Vastaus #62 : 31.03.2026, 10.38.33 »
Huijsen tarvitse vierelleen johtajan eikä Konate mielestäni täytä tätä rastia. Tämän lisäksi Konate on ollut umpisurkea kuluvalla kaudella.
Juanito: If I wasn’t a player, i’d be an Ultra Sur!

Mágico Madrid

  • Viestejä: 7051
  • La Saeta Rubia 1926–2014
    • Los Blancos
Vs: Huhuja pelaajasiirroista 2026
« Vastaus #63 : 31.03.2026, 10.58.15 »
AS taisi torpata Rodrin hankinnan pari päivää sitten, sanoilla "Pereziä ei kiinnosta".

Nähin osto-optioihin vielä niin nuo ovat Madridille aivan loistavia. Koska siinä kohtaa kun pelaaja päättää luisua pois niin paluu "kotiin" hankaloituu aivan järjettömästi, koska hinta pompsahtaa eri lukemiin. Esim. Pazin arvo olisi nyt aivan eri luokassa, jos olisi jättänyt Comon taakseen siirtyäkseen esim. Chelseaan.

edit. Gutilta:
Lainaus
Guti: “AC Milan offered me more money than what I was earning at Real Madrid, but I wasn’t motivated by money.

I preferred to play 30 minutes for Real Madrid than 90 minutes for another club.”
« Viimeksi muokattu: 31.03.2026, 14.03.59 kirjoittanut Mágico Madrid »
" La Saeta Rubia es el Real Madrid"¡HalaMadrid!

tanu

  • Viestejä: 1533
Vs: Huhuja pelaajasiirroista 2026
« Vastaus #64 : 31.03.2026, 14.32.04 »
En nyt jaksa lähdettä kaivaa, mutta muistan nähneeni jonkun Fabregasin haastattelun, jossa sanoi suoraan, että Jacobo jatkaa myös ensi kaudella Comossa. Siitä sai sellainen kuvan, että asiasta jo sovittu Realin kanssa.

Alpo

  • Ylläpitäjä
  • *
  • Viestejä: 7648
Vs: Huhuja pelaajasiirroista 2026
« Vastaus #65 : 03.04.2026, 15.53.17 »
Enzo Fernandeziä yritetään kovasti ulos Chelseasta. Oli kysyttäessä sanonut, että Lontoon lisäksi, Madrid olisi hyvä kaupunki asua vähän kuin Buenos Aires. Nyt siellä valmentaja ja osa joukkueesta heittänyt miehen bussin alle. Ihmeelistä menoa, seuraako Chelsean seurajohto vain Romaroa x:ssä? En tiedä olisiko juuri oikea mies nykyiseen rosteriin. Tarvitaan peliä avaava keskikenttä.

Adam Wharton oma suosikki, kesän kisojen jälkeen luultavasti halukas isompaan seuraan. Viime kesänä meni majupaikka edellä ja jäi Palace. Tulee jotenkin olemuksesta Kroos mieleen ja hyvin pallo nuorta miestä tottelee.
I left years ago but I never left. I'm also leaving today, but I'm actually staying.    -Joselu-

Alpo

  • Ylläpitäjä
  • *
  • Viestejä: 7648
Vs: Huhuja pelaajasiirroista 2026
« Vastaus #66 : 07.04.2026, 23.01.42 »
Arda hankkii vähän kaksinkamppailu- ja juoksuvoimaa niin meillä on uusi Modric. Sellainen 2 vuotta pitäisi antaa aikaa. Hankala tilanne, kun pitäisi myydä Jude tai Vini, mitä ei tule tapahtumaan. Nico Paz vielä tulee niin jaksaako Arda treenata ja istua penkillä 2 kautta putkeen, kun monessa keskisuuressa joukkueessa olisi avauksen paikka.
I left years ago but I never left. I'm also leaving today, but I'm actually staying.    -Joselu-

maheinon

  • Viestejä: 2489
Vs: Huhuja pelaajasiirroista 2026
« Vastaus #67 : eilen kello 11:55:47 »
Arda pelasi Bayerniä vastaan niin hienosti, että löytyy taas allekirjoittaneeltakin uskoa häneen. Vertaus Modriciin on mainio koska myös Modricilla oli vaikeuksia sopeutua keskikentän keskustassa pelaamiseen. Ardakin alkaa löytämään sitä kaksinkamppailutaitoa ja oppimaan sijoittumista aivan kuten Modric teki.

Vini sai jälleen kuraa niskaansa käyttäytymisestään ja ratkaisuistaan. Miten voikin olla jokin pelaaja näin ristiriitainen, kun osaa olla niin maaginen hetkittäin. Voisiko olla, että Vinin kävely ja heikot ratkaisut omalla kenttäpuoliskolla riivaavat kannattajia kaikkein eniten?

Tekee mieli miettiä miltä joukkue näyttäisi ilman Viniä ja kyllähän juuri nyt Mbappe-Bellingham kaksikko kuulostaa paremmalta ja monipuolisemmalta kuin Mbappe-Vini.
The chase is better than the catch.

Ultras Sur

  • Viestejä: 753
Vs: Huhuja pelaajasiirroista 2026
« Vastaus #68 : eilen kello 14:41:05 »
Jude ei ole hyökkääjä joten turha suoraan verrata Viniin. Mbappe Jude Vini voisi toimia muitta mutkitta, jos brassi saisi TODELLA paljon nöyryyttä. Vinin kanssa mitta on tullut niin täyteen, että tällä hetkellä joku sopimuksen purkaminenkin tuntuisi hyvältä ratkaisulta. Vini on Perezin ohella se, joka estää joukkuetta menestymästä.

Todellisuudessa loppu kaudesta Vinille sorvataan uusi pitkä jatko Ronaldon palkalla.
« Viimeksi muokattu: eilen kello 14:42:40 kirjoittanut Ultras Sur »
Juanito: If I wasn’t a player, i’d be an Ultra Sur!

G.Lavanche

  • Viestejä: 142
Vs: Huhuja pelaajasiirroista 2026
« Vastaus #69 : tänään kello 22:42:43 »
Arda oli kyllä harvoja onnistujia Bayernia vastaan, mutta vastaavasti omassa päässä Carreras jäi kyllä aivan yksin Oliseta vastaan, siinä missä vastustajan päässä oli kolme pelaajaa jatkuvasti sulkemassa Vinin ja Ardan reittiä eteenpäin. Juuri tämä on se kontrasti tällä hetkellä muiden isompien jengien ja Realin kohdalla. Varsinaisesti materiaalissa ei Real kyllä kalpene kenellekään. Tiettyjä profiileja puuttuu, mutta olisihan tuo ihan tehtävissä nykyisellä rosterillakin, jos kollektiivinen työnteko saataisiin iskostettua selkärankaan.

Vinissä varmasti painaa kaikista eniten se, että käsittämättömien ohitusten jälkeen tekee lähes poikkeuksetta väärän ratkaisun ja menettäessään pallon alkaa purnaamaan sen sijaan, että keskittyisi seuraavaan tilanteeseen. Vastustajan nostaessa sitten linjaa niin Vini on lähes poikkeuksetta pelaamattomassa asemassa, jos joku muu pallonriistossa onnistuu. Ainakin henkilökohtaisesti pystyn 4-4-2 antamaan Vinille kävelyoikeuksia puolustamisessa, mutta hyökkääjän ensisijainen tehtävä on pitää itsensä pelattavana. Toinen on sitten nuo nimi lehteen laukaukset, joita yrittää avain liikaa ottaen huomioon laukausten onnistumisprosentin. Faneja turhauttaa siis enimmäkseen se, että pelaaja tuntuu pelaavan pääasiassa itselleen. Tuskin kukaan kiistää Vinin teknistä taitotasoa ja fyysisiä ominaisuuksia.

Vinistä myös päästään Arda keskusteluun ja tulevien pelaajien hankintoihin. Vini - Mbappen 90 minuuttia formista riippumatta on myös haaste joukkueen rakentamiselle. Tämä on ollut Ardalle ensimmäinen kausi Realissa, jolloin vastuuta on tullut tasaisesti. Arda on Arbeloan aikana onnistunut parhaiten juuri tuolla vasemmalla tässä 4-4-2 muodossa. Xabin alaisuudessa pelasi parhaat pelinsä taas oiken puolen kymppinä. Keskikentällä on kuitenkin tällä hetkellä kolme pelaajaa edellä hierarkiassa- Jude, Fede ja Tchou ja näille ollaan kaveriksi hankkimassa vielä yhtä alempien roolien erikoismiestä rinkiin.

Miten tässä tilanteessa tarjotaan Ardalle ja Pazille tilaa kehittyä ja pelata sellaista profiilia, jossa kehittyminen hyödyttäisi joukkuetta ja pelaajaa? Paz nyt sinänsä on loistanut lähes suoraan Juden rooliin verrattavassa profiilissa Comossa ja junnuaikoina pelannut oikealla laidalla. Hänelle on siis kohtuu selkeät rotaatio paikat formaatissa ensimmäiselle kaudelleen edustuksessa, jolta varmasti odottaa lähinnä mahdollisuuksia näyttää taitonsa, mutta juuri Guler on taas hankalassa tilanteessa, kun normaali muodossa tuskin on ihan suoraan hänelle sorvattua roolia.

Paljon riippuu titetysti valmennuksesta ja kyvystä muuttaa formaattia pelaajien mukaan, joka luonnollisesti myös vaikuttaa rekryttäviin pelaajiin. (Sikäli mikäli valmennuksella enää nykyään on mitään virkaa rekryjen suhteen). Jos nyt ajatellaan tilanne, jossa Enzo tai joku muu hankitaan isolla rahalla eli suoraan aloitukseen ja Tchouamenia pidetään edelleen kohtuu koskemattomana niin Ardalla on kyllä ensi kaudella aika kivinen tie. Arbeloan jatkaessa miettisin tuon 4-4-2 pelaajien hierarkiat huomioon ottaen:

 Vini     -  Mbappe
      Jude
          Tchou - Enzo? - Fede
Carreras - Huijsen - Rudiger - Trent


Itse näkisin, että joukkueesta saisi hankintojen ja lainojen päättymisen jälkeen parhaiten irti seuraavasti.

                         Mbappe/Vini - Endrick/Brahim/Mbappe/Rodrygo
                                        Jude/Arda
 Carreras/Cama/Arda -   Enzo/Jude/Paz  -  Fede/Enzo/Paz   -  Trent/Fede/Paz
           Huijsen/Hankinta -   Tchou/Asencio -  Rudiger/Militao
   
Tässä yhtälössä GG, Masta, Ceballos ja Fran lähtisivät lainoille tai myyntiin. Mielestäni myös puolustus pystyisi toimimaan organisoidummin. Sekä Jude, että Fede ovat hyviä puolustamaan topparin ja laitapuolustajan väliä. Ei niinkään tiputtamaan toppareiden väliin. Nykyisessä mallissa käytännössä Tchoun tehtävä on puolustaa vasemmalla laidalla tuota väliä muodon ollessa hajallaan, jos laituri ei ennätä alas (ja eihän se yleensä ennätä), jolloin Feden tai Juden täytyisi tiputtaa tuohon keskelle. Tästä Kurttukin sitten kritisoi, että Jude ei täytä useinkaan tätä tilaa ja Fede, joka yleensä on kaksikosta alempana ei luonnostaan osaa myöskään seurata sitä juoksua loppuun, kun muodon ollessa kasassa se puolustustila on muualla ja Realissa ei tunnetusti puolusteta miestä vaan tilaa. Lisäksi Trentin heikkous alaspäin olisi vähän paremmin hallussa. Olisi helpompi myös varioida pelitilanteen mukaan. Nykyään kun ollaan maalin tappiolla niin käytännössä ainoa mitä pystytään tekemään on vaihtaa Arda -> Brahimiin ja uhrata toinen keskikenttä hyökkäävämpään pelaajaan. Mielestäni ainoat heikkoudet on tällä hetkellä toppareiden osalta ohut rosteri, se lähes kaikkeen muuhunkin kaivattu pallollinen keskikenttä ja penkiltä ei ole oikeasti heittää sellaista Joselun kaltaista kukkupallojen kohdetta.

Oliseta rummutetaan nyt joka tuutista Realiin ja ihme sinänsä oli, jos mahdollisuutta ei tiedusteltaisi, mutta ei ole luonnollisesti lähdössä mihinkään Bayernistä. Toisena huhuna Luis Enrique liittynyt valmentajahuhuihin ja noussut vedonlyönnissäkin hiukan ylemmäs.